Opublikowano: 5 lutego 2021
Ubezpieczenie na życie jest rodzajem ubezpieczenia osobowego, które polega na wypłacie świadczenia finansowego (sumy pieniężnej) w razie zaistnienia przewidzianych w umowie wypadków ubezpieczeniowych (np. poważnej choroby czy śmierci). Można je zawrzeć dożywotnio lub na określony czas.
Spis treści
Ubezpieczenie na życie to dobry sposób na finansowe zabezpieczenie siebie oraz rodziny. Dobrze dobrana polisa może pomóc w najtrudniejszym czasie — chorobie, po wypadku, czy podczas żałoby po śmierci ubezpieczonego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zabezpieczyć siebie i bliskich.
Czym jest ubezpieczenie na życie
Ubezpieczenie na życie jest rodzajem ubezpieczenia osobowego, które polega na wypłacie świadczenia finansowego (sumy pieniężnej) w razie zaistnienia przewidzianych w umowie wypadków ubezpieczeniowych (np. poważnej choroby czy śmierci). Można je zawrzeć dożywotnio lub na określony czas.
Czas trwania ubezpieczenia na życie:
- Ubezpieczenie na czas nieokreślony (bezterminowe, dożywotnie), zawierają element gromadzenia środków na polisie,
- Ubezpieczenie na czas określony, terminowe. Zawierane zazwyczaj na okres nie krótszy niż 5 lat, ale nie dłuższy niż 35 lat,
- Ubezpieczenie terminowe ochronne, bez gromadzenia środków
- Ubezpieczenie terminowe kapitałowe, chroniące życie i gromadzące kapitał,
Ponadto można wyróżnić dwa rodzaje ubezpieczenia na życie — czyste oraz mieszane. Pierwszy jest polisą na życie, które zapewnia jedynie ochronę ubezpieczeniową zawierającą składkę uśrednioną. W tym przypadku wysokość stawki nie ulega zmianie. Co ważne, osoba, która posiada takie ubezpieczenie, nie może wykorzystać środków, które zgromadziła w czasie trwania polisy.
Z kolei mieszane ubezpieczenie na życie gwarantuje podstawową ochronę połączoną z funkcją inwestycyjną. Wysokość składki ulega zmianie, a ubezpieczony może korzystać ze środków w zakresie określonym w umowie. Składka w tego rodzaju polisie jest używana do opłacenia ryzyka ubezpieczeniowego, a także na inwestycje. Wartość inwestycji wzrasta wraz z okresem wpłacania.
Możesz także ubezpieczyć się indywidualnie lub grupowo (np. w pracy). A jeśli chcesz, masz możliwość włączyć członków rodziny do ubezpieczenia. Sprawdź, jak działa rodzinne ubezpieczenie na życie, a także ile kosztuje.
Gdzie wykupić polisę na życie?
Nie wiesz, gdzie wykupić polisę na życie? Wybór nie jest taki prosty — na rynku funkcjonuje bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują swoim klientom różnorodne produkty ubezpieczeniowe. Wybrać się do placówki banku, a może skontaktować z agentem? Istnieje wiele opcji, dlatego warto dowiedzieć się, gdzie wykupić polisę na życie, aby nie przepłacić i cieszyć się gwarancją ochrony.
Pierwszą opcją jest udanie się do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego. Na miejscu dowiemy się, na jaką ofertę możemy liczyć, jednak sam proces może być dla wielu osób niewygodny. Dlatego można skorzystać z pomocy doradców telefonicznych i internetowych — najlepiej na własną rękę poszukać informacji o instytucji, w której chcemy się ubezpieczyć, a później skontaktować się z agentem. Jeśli mamy problem z wyborem towarzystwa, z pomocą przyjdzie porównywarka.